Zakład Ratownictwa Medycznego

StartZakład Ratownictwa Medycznego

Zakład Ratownictwa Medycznego

Głównym problemem badawczym zespołu będzie efektywność organizacji systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w Polsce i na świecie.

Badania realizowane w Zakładzie Ratownictwa Medycznego ściśle związane są z tematyką prowadzonych zajęć dydaktycznych i dotyczą miejsca ratownika medycznego w systemie ratownictwa medycznego w Polsce i na świecie.

Pracownicy Zakładu Ratownictwa Medycznego uczestniczą w działalności na rzecz miasta Gdańska, współpracując z jednostkami w zakresie szkoleń z pierwszej i kwalifikowanej pierwszej pomocy.

Tematy prac badawczych będą realizowane przy pomocy i współudziale innych jednostek z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i Warszawie.

Celem kształcenia na kierunku ratownictwo medyczne w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest przekazywanie studentom wiedzy i umiejętności w oparciu o aktualne wytyczne. Praktyczny wymiar kierunku zapewnia, iż wykładane przedmioty zapewniają pełne zdobycie wiedzy i umiejętności z zakresu ratownictwa medycznego oraz osiągniecie zamierzonych efektów kształcenia. Szczególną uwagę zwracamy na realizację zajęć praktycznych z zachowaniem zasad bezpieczeństwa własnego i pacjenta

1. Przekazanie wiedzy i kształtowanie umiejętności umożliwiających podjęcia medycznych czynności ratunkowych w stanach nagłego zagrożenia zdrowotnego u dzieci i dorosłych.

2. Przygotowanie studenta do pracy w zawodzie ratownika medycznego.

3. Przygotowanie studenta do pracy w zespole interdyscyplinarnym w zakresie udzielania świadczeń opieki zdrowotnej i wykonywania medycznych czynności ratunkowych.

4. Rozwijanie potrzeby dążenia do rozwoju osobowego oraz ustawicznego kształcenia się.

Obecnie rynek pracy poszukuje wykształconych pracowników ochrony zdrowia, a w szczególności grupy zawodowej ratowników medycznych. Gdański Uniwersytet Medyczny wspiera inicjatywny studentów i kadry naukowej.

Absolwent kierunku Ratownictwo medyczne:

• posiada wiedzę ogólną z zakresu nauk medycznych oraz szczegółową z zakresu ratownictwa medycznego

• przygotowany do pracy jako ratownik medyczny w pełnym zakresie wymaganym rozporządzeniem ministra zdrowia

• przygotowany do współpracy z lekarzem oraz innymi przedstawicielami zawodów medycznych

Ratownik medyczny może zostać zatrudniony:

1) w podmiotach leczniczych,

2) w ramach ratownictwa górskiego i narciarskiego,

3) w ramach ratownictwa wodnego,

4) w ramach ratownictwa górniczego,

5) w ramach morskiej służby poszukiwania i ratownictwa,

6) w jednostkach podległych Ministrowi Obrony Narodowej niebędących podmiotami leczniczymi;

7) w jednostkach ochrony przeciwpożarowej, włączonych do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, w zakresie ćwiczeń, szkoleń oraz działań w strefie zagrożenia;

8) na lotniskach w związku z zapewnieniem wymagań,

9) w ramach podmiotu leczniczego wykonując zadania z zakresu zabezpieczenia medycznego imprezy masowej,

10) w ramach wykonywania transportu sanitarnego

11) w izbach wytrzeźwień,

12) na stanowisku dyspozytora medycznego.

Przyszłych studentów zapraszamy do studiowania ratownictwa medycznego o profilu praktycznym na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym. Wszystkie informacje zawarte są w linku REKRUTACJA.

Zapraszam wszystkich studentów nie tylko ratownictwa medycznego do pracy w Studenckim Kole Naukowym Ratowników Medycznych PARAMEDIC